Domov » Surova hrana za pse » Iz tvojega hladilnika: 5 priboljškov za psa

Iz tvojega hladilnika: 5 priboljškov za psa

Objavljeno v Surova hrana za pse

Odkar psa hranim s svežo hrano, v trgovinah za male živali kupujem samo pesek za mačko, vse ostalo dobim pri najboljšemu sosedu in njegovih bližnjih sorodnikih. Dejstvo je, da lahko na prste ene roke preštejemo človeško hrano, ki za pse ni primerna in veliko večino stvari lahko delite skupaj s psom, seveda v različnih razmerjih in posodah.
Spodaj našteta živila so primerna kot priboljšek ali del obroka, tudi če hranite z briketirano hrano ali pa kombinirate brikete in svežo hrano. Zapomnite si, da vedno, ko psu ponujamo novo hrano, začnemo z majhno količino in opazujemo (prebavne) reakcije, – začnemo z žlico jogurta in ne 2 dcl 🙂

Kozji jogurt

Jogurt in ostali mlečni izdelki so lahko odlična popestritev pasjih obrokov. Za razliko od „navadnega“ jogurta, je kozji jogurt lažje prebavljiv in ga dobro prenašajo tudi tisti kužki, ki sicer slabše prebavljajo laktozo oz. Mlečne izdelke iz kravjega mleka. Jogurt bo še posebej prijal v vročih poletnih dneh, saj bo telo hladil od znotraj. Jogurt je bogat s kalcijem in je odličen probiotik, ki pomaga negovati in vzpostaviti zdravo črevesno floro, obvezno mora biti na jedilniku ob različnih antibiotičnih kurah, saj bo črevesni flori pomagal vzpostaviti ravnovesje.

Več o mlečnih izdelkih za psa si lahko prebrete tukaj.

Kokosovo olje

Kokosovo olje lahko uporabljate kot popestritev obrokov, odlično pa se obnese kot mazilo za poškodovane pasje blazinice, pomaga pri celjenju kože in prepreči srbečico, ki nastane po pikih komarjev ter ostalega mrčesa. Kokosovo olje za pse je v tujini pravi hit, tukaj pa se s kokosovim oljem v pasji hrani komaj spoznavamo. Mimogrede, za psa in zase lahko uporabite isto kokosovo olje, ker je kokosovo olje za pse popolnoma enako človeškemu. Ko kupujete olje, naj bo vedno kakovostno – hladno stiskano, po možnosti ekološke pridelave.

Več o kokosovem olju si lahko preberete tukaj.

Albuminska skuta

Albuminska skuta skuta je boljša in lažje prebavljiva različica navadne skute. Nekateri ji tudi pravijo sirarska skuta, saj nastane iz sirotke kot stranski proizvod pridelave sira. Ta skuta vsebuje samo najboljše beljakovine kot so albumini (od tod tudi ime) in globulini ter zelo malo laktoze, zaradi česar je spet primerna za vse tiste pse (in ljudi), ki slabo prenašajo laktozo in izdelke iz kravjega mleka. Ko kupujemo albuminsko skuto za psa, kupimo svežo, neslano različico. Psu jo ponudite kot priboljšek ali kot del obroka, vi pa si jo lahko pripravite v solati, popečete v ponvi ali pa jo uporabite kot nadev za različna sladka in slana peciva.

Več o skuti si lahko preberete tukaj.

Jajca

Ne vem, če imajo surova jajca dejansko kaj veze z bleščečo dlako, a kljub temu so nadvse dobrodošla sestavina v pasjih obrokih. Obvezno surova, po možnosti cela, z lupino vred, saj ta vsebuje idealno razmerje med kalcijem in fosforjem. Jajca vsebujejo esencialne aminokisline in vitamine, ki nudijo odlično podporo imunskemu sistemu. Ne nasedajte trditvam, da pes ne sme jesti surovih jajc ali surovega beljaka, ker je to povsem skregano z zdravo kmečko pametjo in nenazadnje, če bi bilo res, bi lisice množično umirale, ker jedo surova jajca 🙂
Surovo jajce ali 2 na teden, morda tudi kakšno več, odvisno od velikosti vašega psa, pa le naj bodo na jedilniku, kot priboljšek ali del obroka. Jajca, ki jih kupujete zase in za psa, naj bodo ekološko pridelana, na daleč se izognite jajcem iz baterijske reje!

Več o surovih jajcih in z njimi povezanih mitih si lahko preberete tukaj.

Kefir

Kefir vsebuje vitamine, minerale, esencialne aminokisline in ogromno koristnih bakterij, ki bodo vzpostavile ravnovesje tam, kjer se vse začne in konča: v črevesju. Kefir krepi imunski sistem in lahko pomaga ob številnih težavah (vetrovi, napenjanje, želodčne težave …), seveda ob predpostavki, da pes dobro prebavlja mlečne izdelke, sicer raje posezite po katerem izmed zgoraj omenjenih priboljškov. Kefir lahko „pridelujete“ tudi sami, vse kar potrebujete je posebna gobica, ki pa je ni težko dobiti, povprašajte med prijatelji!

Kaj pa vi radi podelite skupaj s psom? 🙂

Spletna stran in vsebine na njej niso nadomestilo za veterinarski nasvet. Avtor ne prevzema nobene odgovornosti v zvezi z morebitno škodo, ki bi nastala zaradi uporabe in/ali nepravilne interpretacije podatkov in informacij.

Pri nadaljnjem delovanju portala in kakovostnih vsebinah lahko pomagaš tudi ti. Kako? Preveri tukaj >>>

Lena Gregorčič
Sledi Lena Gregorčič:
Začelo se je s preprostim vprašanjem: če procesirana hrana za pse ni dobra za nas, zakaj je potem zdrava za naše pse? Končalo pa se je tako, da je ZHP že 5. leto največja info točka za vse pasje skrbnike, ki jih zanimajo drugačne rešitve :)

4 Responses

  1. Milorad
    | Odgovori

    Ja svojim psima dajem kefir (sam radim sa gljivicom i svježim mlijekom) svaki dan po 1,5 dcl, sirutku baš ne vole, jaja sam davao samo kuhani žumanjak, jedu i sirove sardine, svo voće i povrće, a lisnato povrće kuhano blitva i kupus, Kiseli kupus obožavaju ??
    i naravno porcija kroketa.

    • Lena Gregorčič
      Lena Gregorčič
      | Odgovori

      Krokete (brikete?) lahko brez težav izpustite in mu ponudite pravo hrano 🙂
      LP

  2. Lucija
    | Odgovori

    Ena moja psička ima premalo železa, druga pa težave z zamaščenimi jetri in alergijami.Preiskave še niso pokazale nič posebnega.kako si lahko pomagam še z naravnimi dopolnili npr.sirotka, sok rdeče pese da izboljšam kri do naslednjih [email protected]

    • Lena Gregorčič
      Lena Gregorčič
      | Odgovori

      Pozdravljeni,
      najbolje bi bilo, da se v takem primeru obrnete na strokovnjaka, ki vam bo znal pravilno svetovati 🙂 LP

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.