V življenje “brez” odpadkov ne verjamem, verjamem pa v življenje z manj odpadki, predvsem pa verjamem v reciklažo ter re-uporabo (upcycling) različnih stvari, ki bi sicer romale v smeti.
Odslužene pasje igrače, ovratnice, povodci, ležišča … vse to prej ali slej konča v smeteh; hrana, s katero hranimo psa je v embalaži, ki konča v smeteh, nenazadnje svet smeti bremenijo tudi pasji iztrebki. Seveda ni dvoma, za svojim psom moramo vedno počistiti ter iztrebek ustrezno zavreči – ali je to koš za smeti, namenjen pasjim iztrebkom ali pa med mešane odpadke, nikakor pa ne v biološke. O tem, kako pravilno ločevati odpadke, ki so povezani s pasjim življenjem, sem pisala tukaj. A če smo še tako pazljivi in dosledni ter ekološko ozaveščeni – produciramo odpadke. S spodnjimi idejami lahko katerega izmed njih preprečite in ste pri tem še kreativni 🙂
Karabini, drsniki in druga oprema na ovratnicah, oprsnicah in povodcih lahko dobi novo življenje
Na neki določeni točki se konča življenjska pot oprsnice in povodca; ko so že tako načeti, da jih ne moremo podariti bližnjemu zavetišču ali društvu, običajno končajo v smeteh. A preden jih zavržete med mešane odpadke, odstranite karabine, drsnike, sponke … in jih podarite kakšni ustvarjalki v vaši bližini.
Moji bližnji in daljni so že navajeni, da preden gre torbica v smeti, jo še jaz oropam teh dragocenosti. Verjemite, da vedno pridejo prav 🙂
Igrača šla, polnilo ostalo? Tudi to lahko dobi novo življenje!
Niste niti prvi niti zadnji. Igračo je zavrzite, polnilno pa shranite in z njim ustvarite novo igračo, ki ne zahteva posebnih ročnih spretnosti. Če je vaš pes z igračami pravi terminator, novo igračo s starim polnilom raje komu podarite, sicer se lahko zgodi, da boste nenehno izdelovali reciklirane igrače. Zanimivo idejo najdete na tej povezavi.
Prazna razpršila vseh velikosti in oblik – uporabite jih v gospodinjstvu
Razpršilo porabili, plastenka ostala? Odlično! Razpršilne plastenke VEDNO pridejo prav! Najprej jo temeljito očistite, potem pa napolnite z vsebino po želji – in potrebi. Jaz jih običajno koristim za mojo najljubšo mešanico: jabolčni kis in vodo.
Pločevinke ponujajo nešteto kreativnih rešitev
Če hranite psa z mokro hrano, potem boste za čas njegovega življenja pridelali kar nekaj odpadkov. Nemogoče je, da reciklirate vse (namig: lahko sicer prešaltate na surovo hrano), nekaj pa jih lahko rešite in uporabite za različne namene.
Zakaj bi kupovali lončke, lonce in posodice, če boste prav danes ali jutri najmanj 2 vrgli v smeti?
Pred ponovno uporabo morate pločevinko seveda temeljito umiti, zaščitite tudi oster rob.
Mehkejše škatle, v katerih se prodaja mokra hrana, so odlične kot prostor za shranjevanje drobnarij v predalih in na mizi. Sicer lahko to naredite tudi z nižjimi klasičnimi pločevinkami, ampak kvadratna oblika je bolj praktična 🙂
Predvsem kupujte manj in kupujte po pameti
Po nekaterih podatkih naj bi pes v povprečju sproduciral do 300 g odpadkov dnevno, torej v povprečju nekaj čez 2 kg na tedenski ravni, kar pa na letni ravni prinese že konkretno številko. Res je, to je zgolj pavšalna ocena – količina odpadkov je nenazadnje odvisna tudi od velikost psa (in v to oceno so všteti tudi iztrebki) in prav tako drži, da se nekaterim nakupom sne morete odpovedati. Logično – pes mora jesti 🙂
A pri tistih nakupih, kjer si lahko dovolite več svobode, vseeno raje izberite takega, ki je bolj prijazen do okolja, npr. zapakiran v manj embalaže. Če kolebate med izdelkom v plastični ali stekleni embalaži, izberite slednjega. Če in ko se da, kupujte izdelke (igrače, povodce, posode …) iz recikliranih materialov. Predvsem pa – kupujte manj in se omejite na tisto, kar res potrebuje(te). Psu je precej vseeno, če se mu oprsnica ujema s povodcem in če je njegov outfit po zadnji modi in v barvah, ki jih narekujejo v Milanu.
Pri nadaljnjem delovanju portala in kakovostnih vsebinah lahko pomagaš tudi ti. Kako? Preveri tukaj >>>
Dodaj odgovor